Za nami XXI Przystanek Woodstock, a wraz z nim już piąta edycja Himalayan Camp – eventu organizowanego podczas Festiwalu przez stowarzyszenie Polish Outdoor Group.

Obóz Himalayan Camp, jak co roku, mieścił się na wzgórzu popularnej wśród woodstockowiczów Akademii Sztuk Przepięknych, w pobliżu namiotu prelekcyjnego ASP i funkcjonował od 29 lipca do 1 sierpnia, a więc do końca Festiwalu.

Przez cztery dni uczestnicy największego w Europie festiwalu plenerowego, mieli okazję zasmakować outdoorowego trybu życia. W tym czasie nasza ponad 70-o osobowa ekipa dbała sprawną organizację różnorodnych form aktywności sportowej, które każdego dnia wypełniały himalajską wioskę. Jak co roku, naszym celem była promocja szeroko pojętego outdoorowego stylu życia.

Odwiedzający Himalayan Camp mogli skorzystać z atrakcji, które już na stałe wpisały się w program wioski. Wśród nich były między innymi: ciesząca się ogromną popularnością ścianka wspinaczkowa, slackline’y, szkolenia sprzętowe, warsztaty i prelekcje prowadzone przez naszych gości specjalnych oraz pokazy filmów górskich wyświetlanych w ramach woodstockowego Kina Adventure.


Outdoorowe rywalizacje i nie tylko

Nie zabrakło także zawodów wspinaczkowych, table-boulderowych oraz mistrzostw w Nordic Walkingu, podczas których można było wygrać dziesiątki wspaniałych nagród ufundowanych przez firmy: Regatta, The North Face, ISPO, Pajak oraz Camp.

Dla wielu Woodstockowiczów aktywności oferowane przez wioskę Himalayan Camp były pierwszym kontaktem z popularnymi sportami outdoorowymi. Zawsze gdzieś tam interesowała mnie wspinaczka, ale nigdy wcześniej nie było okazji aby tego na serio spróbować. Dobrze, że tu jesteście, bo przynajmniej teraz wiem, że we wrześniu muszę się zapisać na ściankę w moim mieście – stwierdził Marcin, który na Przystanek Woodstock przyjechał z Bydgoszczy.

Po raz drugi rozegraliśmy woodstockowe zawody w płukaniu złota, podczas których każdy mógł poczuć się jak prawdziwy poszukiwacz skarbów.


A teraz: Rusz się!

Absolutną nowością tegorocznego Himalayn Campu były zawody „Nie siedź – Rusz się”. Rywalizacja przybrała formę 6cioboju drużynowego, w ramach którego znalazły się z pozoru banalne konkurencje, które jednak wzbudzały ogromne emocje wśród uczestników i cieszyły się dużym zainteresowaniem. Podczas kilku dni działania wnioski wzięło w nich udział prawie tysiąc osób, a ponad setka otrzymała nagrody.

Sześciobój Rusz się był równocześnie promocją ogólnopolskiej inicjatywy, którą tak chętnie wspieramy, ponieważ wpisuje się w misję POG. Program „Rusz się” powstał z myślą o ludziach, którzy lubią wychodzić z inicjatywą i bezinteresownie zachęcając innych do aktywnego spędzania czasu. Pomysłodawcą tej akcji jest Regatta Polska, która uruchomiła także stronę www.ruszsie.org, na której można dowiedzieć się jak uzyskać wsparcie Programu dla Waszych sportowych projektów.


Piękni z natury

ws15_14Outdoor i podróże nie odłącznie wiążą się z obcowaniem z przyrodą i naturą. W ramach naszej wioski kształcimy postawy proekologiczne (m.in. poprzez akcję propagującą zabieranie śmieci z górskich szlaków).

W tym roku postanowiliśmy docenić także…Wasze naturalne piękno i wraz z firmą Regatta zachęcaliśmy uczestników do udziału w konkursie, w którym nagrodą był udział w profesjonalnej sesji zdjęciowej promującą markę outdoorową.


Inspirujące spotkania i prelekcje

Przygotowaliśmy także wieczorny program dla spragnionych górskich i podróżniczych wrażeń. Zadbali o to nasi goście specjalni. Wśród nich znalazł się między innymi wybitny himalaista, pięciokrotny zdobywca Mount Everest i były partner wspinaczkowy tragicznie zmarłego Jerzego Kukuczki – Ryszard Pawłowski. „Człowiek Gór” opowiadał o swojej kilkudziesięcioletniej pasji do gór oraz o tym, w jaki sposób ukształtowała ona jego życie.

Kolejnego dnia festiwalu spotkaliśmy się z podróżnikiem i alpinistą – Wojtkiem „Kanionem” Grzesiokiem, który z niebywałą charyzmą opowiadał nam o swojej czterokrotnej podróży do Kirgizji, za którą otrzymał nominację do nagrody „Kolosów 2007″.

ws15_15

Wraz ze swoim wieloletnim przyjacielem i himalaistą – Andrzejem Życzkowskim prowadził dla także warsztaty z turystyki wysokogórskiej, a w piątkowy wieczór pokazali prelekcję z wyprawy, którą odbyli dosłownie miesiąc wcześniej wraz z himalaistą Januszem Gołąbem, a której celem było zdobycie szczytu Denali i trzecie powtórzenie drogi Cassina.

O tym jak tanio, bezpiecznie i ciekawie podróżować opowiadała także Kasia Kowalczyk z TwinsOnTour. Swoim przykładem inspirowała uczestników Woodstocku do śmiałych planów i odkrywania świata. W sobotni wieczór przedstawiła także swoją opowieść pt. „Samotna podróż w głąb Czarnego Lądu: Tanzania, Uganda i Rwanda”.

Ale podróżowanie to nie tylko przyjemności. Można tą pasję połączyć z misją. Zbyszek Pawlak opowiadał o Nepalu po trzęsieniu ziemi, o potrzebach, ale tez możliwościach niesienia pomocy. Po trzech tygodniach pracy przy odbudowie miast, które ucierpiały w kwietniowych trzęsieniach ziemi, mówił o swoich doświadczeniach i zachęcał do włączenia się do akcji pomocowej w ramach projektu „Ej, odbudujmy Nepal”.

Codziennie, do późnych godzin wieczornych w namiocie Kina Adventure gromadzili się miłośnicy górskich filmowych historii. To właśnie tam Maciek Sokołowski prezentował najlepsze filmy, które pojawiły się na XIX edycji Przeglądu Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdroju.


O ekwipunku outdoorowym wiemy wszystko

Podczas tegorocznej edycji Himalayan Camp ogromnych inspiracji z pewnością nie brakowało. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także praktyczne szkolenia ze sprzętu i technologii outdoorowych, które po raz kolejny prowadzili eksperci z WGL.pl. Szkolenia odbywały się codziennie w kilku blokach i przyciągały do „Namiotu spotkań” dziesiątki chętnych.

ws15_18

Tegoroczny Woodstock zadziwił wszystkich zmiennością pogody. Z reguły upalny i gorący czas festiwalu w tym roku obfitował w zimne noce i chłodne poranki. To także z tego powodu tak ogromnym zainteresowaniem cieszył się nasz sklep outdoorowy, który funkcjonował na terenie wioski i był obsługiwany przez członków POG z Regatta Polska.


Najbardziej outdoorowe miejsce na Woodstocku

Piąty Himalayan Camp zakończył się i po raz kolejny powiększył listę osiągnięć stowarzyszenia Polish Outdoor Group, które co roku właśnie tu, na Woodstocku realizuje jedno ze swoich kluczowych działań promujących szeroko pojęte aktywności outdoorowe. Wioskę w tym roku odwiedziło ponad 25 tysięcy ludzi, z czego większość z nich miała okazję spróbować swoich sił w proponowanych aktywnościach i poczuć ducha outdoorowej inspiracji.

Głównymi partnerami himalajskiej wioski w tym roku były: Regatta oraz The North Face, a także ISPO, Pajak, Camp, Przegląd Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady, Polskie Stowarzyszenie Nordic Walking, Polskie Bractwo Płukaczy Złota, Polski Związek Alpinizmu, Speleoklub Gawra, Woda Góry Las, portale wspinanie.pl oraz 4outdoor, Taternik oraz magazyn Góry. Za organizację wydarzenia odpowiadała agencja VMG Outdoor Sports Marketing. Ogromne podziękowania należą się również grupie harcerzy z ZHR, którzy z poświęceniem wspomagali obsługę organizacyjną Himalayan Camp, a także dopilnowali bezpieczeństwa uczestników.

Nam pozostaje z niecierpliwością czekać na kolejną edycję, która odbędzie się już za rok. Do zobaczenia!