Himalayan Camp po raz 3 na Przystanku Woodstock!

W dniach 1-3.08.2013 odbyła się już III edycja wydarzenia łączącego rockową muzykę ze wspinaczką oraz sztuką pakowania plecaka – Himalayan Camp 2013 na Przystanku Woodstock.

W ramach atrakcji oferowanych uczestnikom 19go Przystanku Woodstock w Kostrzynie nad Odrą już po raz trzeci zorganizowana została wioska himalajska w całości przygotowana przez stowarzyszenie Polish Outdoor Group. Himalayan Camp cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczestników, a wg wszystkich szacunków na tegorocznym festiwalu bawiło się ponad 450 tys. osób.

Podsumowanie 2013

Zdjęcie 1: Obsługa i organizatorzy Himalayan Camp na tle bramy wejściowej

Jak co roku wioska himalajska mieściła się na wzgórzu popularnej wśród woodstockowiczów Akademii Sztuk Przepięknych w pobliżu „Małej Sceny” oraz namiotu prelekcyjnego ASP. Od czwartku, 1. sierpnia do późnych sobotnich godzin wieczornych każdy miał okazję odwiedzić obóz. Dzięki kilkuletniemu doświadczeniu program oferowanych przez organizatora (POG) aktywności zapewniał odwiedzającym szereg atrakcji – zarówno odrobinę zdrowej adrenaliny, jak również chwile relaksu tak niezbędne podczas ponad trzydziestostopniowych upałów. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się ścianka wspinaczkowa, która pomimo niemalże tropikalnych temperatur przeżywała prawdziwe oblężenie. Więcej o wspinaczce można było nauczyć się od specjalistów z Polskiego Związku Alpinistycznego, którzy prowadzili zajęcia i krótkie szkolenia na ściance. Bardzo popularne były również zainstalowane w centrum campu slackline’y. Dla wielu uczestników festiwalu, aktywności oferowane przez organizatorów Himalayan Camp były pierwszym kontaktem z popularnymi sportami outdoorowymi.

2
Zdjęcie 2: Zawody wspinaczkowe

3
Zdjęcie 3: Zawody slackline

„Taki festiwal jak Przystanek Woodstock jest idealną okazją, aby zaprezentować sporty outdoorowe nie tylko jako hobby czy możliwość spędzania wolnego czasu, ale również jako atrakcyjny sposób na życie. To właśnie w takim miejscu jesteśmy w stanie dotrzeć do bardzo dużego grona osób w różnym wieku, a przede wszystkim otwartych na świat oraz wszelkie nowe aktywności” – zauważa Maciej Przywecki, organizator Himalayan Camp 2013.

Wszystkie działania prowadzone w ramach woodstockowej wioski himalajskiej miały na celu zarazić jak najwięcej ludzi outdoorem. Jednak aktywności outdoorowe to nie tylko wspomniana już wspinaczka (na Woodstocku zaprezentowana na sztucznej ściance). Hitem – kolejny rok z rzędu – okazały się codzienne warsztaty i treningi Nordic Walking organizowane przez Polskie Stowarzyszenie Nordic Walking. Dzięki zaangażowaniu organizatorów i stale rosnącemu zainteresowaniu tym sportem, podczas tegorocznego festiwalu po raz pierwszy odbyły się Mistrzostwa Nordic Walking na Przystanku Woodstock. Liczna grupa młodych ludzi zainteresowanych sportem udowodniła, że Nordic Walking jest dyscypliną wymagającą odpowiedniej zaprawy, a przy dobrej motywacji.

4
Zdjęcie 4: 1. Mistrzostwa Nordic Walking na Przystanku Woodstock

Podczas Woodstocku odbyły się także zwody „table-boulderowe”…tak to już tradycja imprez organizowanych przez POG. Ta nietypowa rywalizacja polega na szybkiej, sprawnej a przy tym bardzo widowiskowej wspinaczce wokół stołu!

5
Zdjęcie 5: Zawody w table boulderingu

Listę outdoorowych aktywności, zamykały liczne konkursy i zawody, w których do wygrania były praktyczne nagrody będące podstawą ekwipunku każdego pasjonata outdooru: plecaki, softshelle, koszulki techniczne i inne outdoorowe gadgety – ufundowane przez sponsorów tegorocznej edycji Himalayan Camp.

6
Zdjęcie 6: Zwycięzcy zawodów wspinaczkowych z nagrodami

7
Zdjęcie 7: Rozdanie nagród po zawodach na slack line’ach

Równie ważny – co same aktywności – jest ekwipunek oraz jego prawidłowe wykorzystanie. Osoby odwiedzające wioskę Himalayan Camp miały możliwość m.in. obejrzenia profesjonalnie przygotowanego miasteczka namiotowego (w tym namioty pokazowe), czy też zapoznania się z najnowszymi produktami i technologiami nagrodzonymi podczas monachijskich targów ISPO. Wiele osób wzięło udział w ciekawych szkoleniach, podczas których szczegółowo zaprezentowane zostały technologie wykorzystywane w outdoorze oraz nowe produkty. Z myślą o osobach, które dopiero zdobywają pierwsze szlify w aktywnościach outdoorowych przeprowadzono praktyczne szkolenia m.in. z zakresu prawidłowego pakowania plecaka.

8
Zdjęcie 8: Namiot pokazowy

9
Zdjęcie 9: Szkolenie oraz prezentacja najnowszych produktów

Najważniejszą oceną działalności Himalayan Camp oraz rekomendacją na przyszłość są głosy uczestników. „To co tu pokazujecie na Woodstocku naprawdę zachęca ludzi do wyjścia z domu i spojrzenia na outdoor z totalnie innej perspektywy” – mówi Grzesiu z Gdańska.

10
Zdjęcie 10: Tablica upamiętniająca sukcesy polskich himalaistów

„Nie wygrałam w konkursie na ściance, ale pierwszy raz spróbowałam wspinaczki i to jest najważniejsze. Spodobała mi się.” – stwierdziła Ania, która już po raz kolejny przyjechała na Woodstock z Wrocławia. „Nie wiedziałam, że polscy himalaiści zdobyli tyle gór!” – Tablica upamiętniająca wyczyny Polaków w Himalajach dała nie tylko do myślenia, ale także potężnego kopa do działania.

W tym roku, już po raz drugi już przeprowadzone zostały także badania rynkowe na temat procesów zakupowych oraz postrzegania marek outdoorowych w Polsce. W ankiecie udział wzięło ponad 500 osób – odwiedzających wioskę POG. Wyniki badań zostaną wkrótce udostępnione dla członków POG.

Tegoroczny Himalayan Camp podczas 19. Przystanku Woodstock dobiegł końca i już wzbogacił osiągnięcia Polish Outdoor Group. Pozostaje z niecierpliwością czekać na kolejną edycję, która – rzecz jasna – będzie o kolejny poziom wyżej!

11
Zdjęcie 11: Brama wejściowa do Himalayan Camp

12
Zdjęcie 12: Uczestnicy Himalayan Camp

Głównymi partnerami Himalayan Camp w tym roku były: Regatta, Dare 2 Be oraz The North Face, a także ISPO, Feelfree, Salewa oraz partnerzy – Polski Związek Alpinizmu, Speleoklub Gawra, Woda Góry Las, 4 outdoor oraz magazyn Góry. Za organizację wydarzenia odpowiadała agencja VMG Outdoor Sports Marketing. Ogromne podziękowania należą się również grupie harcerzy z ZHR, którzy z poświęceniem wspomagali obsługę organizacyjną Himalayan Camp, a także dopilnowali bezpieczeństwa uczestników.